Yukarı Çık
Uçucu Yağlar : Fesleğen Yağı
22 Mart 2016 Salı 14:02:52
2280 kez okundu.
Fesleğen eski zamanlarda rağbet gören bir güzellik ürünüydü; ayrıca insanlar onun doğurganlığı arttırıcı bir etkisi olduğunu da düşündüler.

 

Eskilerden Beri Şifalı ve Aromalı Bitki

Fesleğenin vatanı muhtemelen Hindistan'dır. Günümüzde onun şifa etkisine Hint tıbbında hala çok değer verilir.

Fesleğenin İran üzerinden Mısır, Yunanistan ve Roma'ya geldiği varsayılır. Orada bu bitki nazara karşı bir araç olarak kabul edilmiştir. Eski Mısır'da ise insanlar fesleğenden çelenkler örerlerdi (Muhtemelen insanlar o zamanlarda bile fesleğenin baş bölgesi üzerindeki muhteşem şifa gücünü biliyorlardı).

Fesleğen çevirisi yapıldığında " Krala ait" anlamına gelir.

16. Yüzyıldan beri insanlar, fesleğenden uçucu yağ çıkarıyor ve onu her şeyden önce mide-bağırsak sorunlarında, hatta depresyon hallerinde kullanmayı biliyorlardı.

 

Bitki Hakkında

Ocimum basilicum L. CT Linalool; Ballıbabagiller (Lamiaceae)

Fesleğen; yaklaşık 50 cm yüksekliğinde, uzun saplı ve oval yapraklı, yıllık bir bitkidir. Beyaz, pembe ve koyu kırmızı çiçek açar.

Köken : Yabani olarak tüm Akdeniz Bölgesinde, Orta Avrupa'da sadece kültür olarak yetişir.

Ne yazik ki fesleğenin muhteşem şifa gücü unutulmaya başlandı. Bedensel alanda kramp önleyici ve sakinleştirici, ruhsal alanda rahatlatıcı ve cesaret vericidir.

Yağ Hakkında

Su buharı damıtımıyla 750 kg çiçekli herbasından (Ocimum balisicum) 1 kg uçucu yağ çıkarılır. Yağ, açık sarı renkli ve baharatımsı kokuludur.

Fesleğen yağı; bedensel açıdan anti viral, anti bakteriyel ve antiseptik, kramp önleyici, sakinleştirici ve iştah açıcı, ruhsal açıdan rahatlatıcı ve cesaret vericidir.

Faydaları

Nezlede, öksürük ve bronşitte, baş ağrısında, sindirim problemlerinde, fonksiyonel dispepside, adet dönemi şikayetlerinde, uyku bozukluklarında, çocuklarda psikolojik sebepli karın ağrılarında, depresyon hallerinde ve korkularda.

 

Kaynak :

Uçucu Yağlar - Monika Werner

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :