Yukarı Çık
Duvar ve Cam Temizliği
27 Şubat 2016 Cumartesi 15:07:16
4288 kez okundu.
Zehirli Duvarlar Hepimiz cıvıl cıvıl boyalı bir evimiz olsun isteriz. Şöyle içinize sinen size huzur veren renklerle boyanmış bir ev. Böyle bir evi boyamadan evvel dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlardan bahsedeceğiz.

Bazen evinizi boyadığınızda bütün pencere ve kapıları ardına kadar açıp cereyan yaptırarak içerideki ağır boya kokusundan kurtulmaya çalışmışsınızdır. Ama artık doğayla dost, kendimize ve sevdiklerimize zehir solutmayacak boya bulmak mümkün.

Duvar boyalarında kurşunsuz duvar boyası kullanmaya gayret etmelisiniz. Kurşunlu duvar boyalı duvar sağlam durumdaysa pek sorun yok ama kurşunlu boya çatlamış, çizilmiş ya da pul pul dökülmüş ise siz ve aileniz için gerçekten çok büyük bir risk oluşturuyor demektir. Çünkü kurşun; toz zerrecikleri olarak havaya karışmaya başlamış demektir. Bu havayı soluduğunuz zaman toz zerreciklerindeki kurşun vücudunuza geçmeye başlar. Bu toz zerrecikleri zemine düşmüş ise yerde emekleyen bebeklerde, elleri aracılığıyla direk ağız yoluyla vücutlarına geçmektedir.Atmosferdeki havanın kirlenmesinde petrol ve kurşun bazlı boyaların etkisi yaklaşık olarak yüzde 10'a varmaktadır.

Havadaki siyah dumanın sadece egzoz ve baca dumanı olduğunu sanmayınız. Boyaların da bu duruma sebep olabileceğini unutmayınız.

Petrol bazlı boyaların özellikle üretimindeki atıklar, sularımızın kirlenmesinde büyük bir paya sahiptir.

Duvar Boyalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Eğer evinizin boyası kurşunlu boya ise ve çatlamaya ve dökülmeye başlamışsa ağzınıza maske takarak duvardaki boyayı güzelce kazıyınız. Onun yerine daha sağlıklı, kurşunsuz ve ağır kokusu olmayan boyalarla yeniden boyayınız.Uzak durulması gereken boyalardan birisi de yüksek miktarda uçucu bileşenler içeren 
boyalardır. Bu tür boyalar hem doğayı hem de evimizde soluduğumuz havayı zehirler. Bu tür boyaların zararı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Düşük oranda uçucu bileşenler yerine evlerimizin havasını zehirlemeyi ortadan kaldıran boyalar kullanalım. Bunlar petrol bileşenleri yerine su bazlı boyalardır. Evlerinizde, iş yerlerinizde ya da ofislerinizde su bazlı boyalar kullanarak hem doğayı hem de evinizin havasını temiz tutmuş olursunuz. Su bazlı boyaların içerisindeki ağır metal aromaları da düşüktür.

Evinizin havasını zehirlemeyen başlıca doğal boyaları şöyle sıralayabilirsiniz.

Kil, Kireçtaşı

Tamamen doğal malzemeden elde edilen bu boyalar sağlık açısından ve hijyen açısından kullanımı en kaliteli boyalardır. Bunlar su bazlı doğal boyalar olduğu için hiç koku vermezler. Evlerimizde kullandığımızda zehir yerine oksijen soluruz.

Duvar Temizliği

Yarı parlak boya ile boyanmış duvarlar temizleme açısından en kolay duvarlardır. Çünkü kaygan hale gelmiş yüzey daha kolay temizlenir. Duvar kağıtlarının çoğu ıslak olarak silinebilir niteliktedir. Duvar kağıtlarını doğal sabunlu bir bez ya da sünger yardımıyla dairesel hareketlerle silebilirsiniz. Daha sonra da temiz, kuru bir havluyla kurulayınız.Duvarlarınızı temizlerken daima aşağıdan tavana doğru temizleyin. Bunun nedeni; eğer tavandan aşağıya doğru temizlerseniz aşağıya doğru akan damlalar duvarlarınızda leke bırakabilir. Eğer temizliği aşağıdan yukarı yaparsanız bu sorunu yaşamazsınız.

Aşağıdaki tarifle boyalı ve duvar kağıtlı duvarlarınızı güvenli bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Pratik Duvar Temizleyici

Malzemeler

4 litre sıcak su
2 yemek kaşığı boraks

Yapılışı

4 litre sıcak suya 2 yemek kaşığı boraksı karıştırın. Süngerle uygulayıp yumuşak bir bezle kurulayın.

 

 

Erkan Şamcı / Ekolojik Temizliğin Kitabı

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :