Yukarı Çık
Kupa Terapisinin Tarihçesi
25 Şubat 2016 Perşembe 10:55:55
1621 kez okundu.

Eski Zamanlar

Kupa Terapisi 5000 yıldan fazla süredir dünya genelinde yaygın bir biçimde, birçok kültürün halk tedavilerinde önemli bir rol oynamıştır. Bu kadim bilgi Eski Mısırlılar'dan Yunanlılar'a ve Romalılar'a taşındı. Kupa Terapisinin İslam Tıbbı'ndaki adıyla hacamatın, Çin'de milattan önce 3.yüzyıla kadar uzanan bir geçmişi vardır.

Kupa Terapisi Ortadoğu kültürünün binlerce yıllık bir parçasıdır. Hipokrat'ın (M.Ö. 400) Kupa Terapisi hakkında milatan önce yazılmış ayrıntılı yazıları mevcuttur. Tarihin en eski tıp metinleri olan Antik Mısır'a ait Ebers Papirüsleri ile (M.Ö. 1550) olduğunu ifade etmektedir.

Yakın Zamanlarda

1860 sonlarında birçok hastalık için Avrupalı ve Amerikalı doktor ve cerrahlar Kupa Terapisi uygulamak üzere işe alınıyorlardı. 18. ve 19. yüzyıllarda İngiliz halkı ilkbahar ve sonbahar aylarında hastahanelere Kupa Terapisi yaptırmak için gidiyorlardı. Ancak uygulama 20. yüzyılın başlarında artık kademeli olarak ortadan kayboldu ve nadir görülür bir hale geldi.

Günümüz

Bugün, Kupa Terapisi doktorlar tarafından genel olarak bilinmiyor olsa da birçok insan hastalıkları için aromaterapi, refleksoloji, çiropratik, osteopati, masaj veya akupuntur gibi gittikçe popüler hale gelen alternatif tedaviler arıyorlar. İngiltere'de her üç kişiden biri, Amerika'da ise toplumun %35'inden fazlası bu tip alternatif tedavileri tercih ediyorlar.

Almanya'da 1987 ile 1992 yılları arasında kronik poliartrit hastalarında Kupa Terapisini denediler, ABD'deki tıp fakültelerinin %60'ında Tamamlayıcı Tıbbın bir parçası olarak Kupa Terapisi eğitimi verilmeye başlandı. Kan alarak yapılan Kupa Terapisi modern tıbbın dünyada en saygın iki merkezi olan Harvard Tıp Fakültesinde ve John Hopkins Tıp Merkezinde uygulanmaktadır.

İslam'da Kupa Terapisi (Hacamat)

Arapçada Kupa Terapisi El-Hicame olarak adlandırılır. 'El Hicame' kelimesi, emmek, çekmek ve hacmin/vücudun doğal haline döndürülmesi anlamında kullanılır.

İslam Tıbbı'nda özellikle miraç hadisesine kadar sahabeler bu eski tıp usulünü terk etmişlerdi. Fakat miraçta Resulullah Muhammed (s.a.v.)'e her melek topluluğunun hacamatı ümmete tavsiye edişi, zehirlenme ve büyü vakalarında Cebrail (a.s.)'in ısrarla hacamatı tavsiye etmesi, mübarek ayağı burkulduğunda ilk olarak hacamata başvurulmuş olması, mukaddes başı ve beli ağrıdığında hemen hacamat yaptırmaları bu tedavinin en kuvvetli İslam Tıbbı uygulaması olmasını sağlamıştır.

Enes (r.a.)'dan rivayet edilir ki Peygamber Efendimiz (s.a.v.) : "Kendisi ile tedavi olduklarınızın en mükemmeli hacamat ve zencefildir." buyurmuştur.

 

***

Kupa Terapisinin Tarihçesi

Kupa Terapisinin Zamanı

Kupa Terapisi Yapılan Bölgeler

Kupa Terapisi Öncesi ve Sonrası

Kupa Terapisinin Klinik Deneyleri

Kupa Çekme

Kupa Terapisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Sade Hayat Derneği

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :