Yukarı Çık
Bu besinler adeta zehir! İşte en sağlıksız besinler...
11 Şubat 2020 Salı 13:53:09
2432 kez okundu.
Son zamanların en çok korkulan hastalıklarından biri olan kansere sebep olan besinler açıklandı! Bu besinlerin tüketiminin vücutta kanser başta olmak üzere birçok hastalığa sebep olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, birçok kişinin her gün severek tükettiği ancak kansere sebep olabilen besinleri sıraladı. Kanser riskine karşı uzak durmamız gereken gıdalar neler? Hangi besinler kansere sebep oluyor? İşte kansere sebep olan besinler...

Son zamanların en çok korkulan hastalıklarından biri olan kansere sebep olan besinler açıklandı! Bu besinlerin tüketiminin vücutta kanser başta olmak üzere birçok hastalığa sebep olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, birçok kişinin her gün severek tükettiği ancak kansere sebep olabilen besinleri sıraladı. Kanser riskine karşı uzak durmamız gereken gıdalar neler? Hangi besinler kansere sebep oluyor? İşte kansere sebep olan besinler...

 

 

MİKRODALGADA PATLAMIŞ MISIR

Patlamış mısır nispeten sağlıklı bir atıştırmalıktır, ancak onu patlatmak için uygun olmayan yol, sağlığı bozuyor. Mikrodalga torbalarının içinde perflorooktanoik asit (PFOA) adlı bir kimyasal madde olduğunu belirten uzmanlar, birçok çalışmanın, PFOA tüketimi nedeniyle böbrek, mesane, karaciğer, pankreas ve testis kanserlerine neden olabileceğini gösterdiğini söyledi.

 

KONSERVE YİYECEKLER

Konserve yiyeceklerle ilgili sorun depolama alanından kaynaklanıyor. Hemen hemen tüm alüminyum kutular, bisfenol-A veya kısaca kansere sebep olan BPA ile kaplıdır. Domatesler ve asit oranı yüksek diğer yiyecekleri konserve kutusundan yemek çok tehlikelidir.

 

 

CİPS

Cipste sadece yüksek derecede yağ ve sodyum yok. Aynı zamanda vücudun tanımadığı yapay tatlar, koruyucu maddeler ve gıda renklendiren maddeler de var. Yüksek sıcaklıkta kızartılır ve istenen çıtır dokunun elde edilmesi sağlanır ancak bu durum sigarada da bulunan tanınmış bir kanserojen olan akrilamide zemin oluşturur.

 

 

İŞLENMİŞ, TÜTSÜLENMİŞ KIRMIZI ETLER

Bu liste hamburger, sosisli sandviç, sosis gibi yiyecekleri içerir. Genel olarak her gün yenilen kırmızı etin, kanser riskini yüzde 22'ye kadar arttırdığı çalışmalarda gösterilmiştir.

 

ÇİFTLİK SOMONU

ABD'de yapılan araştırmaya göre; omega-3 yağlarına ihtiyaç vardır ancak bazı çiftliklerde somonlar pestisit, kimyasal, antibiyotik ve diğer kanserojenlerden etkilenmiş bir diyetle beslenirler. Satılan somon balıklarının yaklaşık yüzde 60'ı ise çiftlik somonu.

 

HİDROJENİZE YAĞLAR-TRANS YAĞLAR

Hidrojenize yağlar, daha uzun süre daha taze kalmaları için kullanılır. İşlenmiş gıdalarda bulunur ancak vücutta kansere yol açan hücrelerin yapısını etkiler.

 

BEYAZ UN

Beyaz un, işlenmiştir. Tahıllarda doğal olarak bulunan besin maddelerinin çoğunu tahrip edilir. Değirmenler bir kimyasal olan klor gazı ile unun ağartılmasını sağlar.

 

 

GDO'LU GIDALAR

Genetiği değiştirilmiş gıdalar bir laboratuvarda zararlılara karşı daha dayanıklı olacak ve sağlam şekilde nakliyeye dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Yapılan açıklamaya göre; Amerika'da hemen hemen tüm tahıllarda (soya fasulyesi, buğday ve mısır) GDO'ludur.

 

YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU

Basitçe söylemek gerekirse bu tatlandırıcı, kanser hücrelerinin en sevdiği besin maddesi olarak açıklanıyor. Direkt kansere neden olmayabilir ancak kanser hücrelerinin hızla çoğalmasına ve büyümesine izin verir. Genel olarak rafine şeker ve özellikle paketlenmiş yemeklerde bulunur.

 

YAPAY TATLANDIRICILAR

İnsanların kilo almamalarına yardımcı olmak için özel olarak yapılan tatlandırıcılardaki kimyasallar, özellikle aspartam, vücutta ciddi bir toksine dönüşür.

 

ORGANİK OLMAYAN MEYVELER VE SEBZELER

Organik olmayan ürünlerde atrazin, tiyodikarb ve organofosfatlar gibi çok tehlikeli pestisitler bulunuyor. Atrazin, insanlarda ciddi sağlık ve üreme sorunlarına neden olduğu bilinen bir kimyasaldır. Ne yazık ki, ürünü yıkamak üzerindeki kimyasal kalıntıları temizlemiyor.

 

SALAMURA GIDALAR

Salamura gıdalar, nitratlar veya nitritler, tuz ve sirke kombinasyonu ile sertleştirilir. Ayrıca yapay renklendirici de eklenebilir. Sirkenin kendisi bazı sağlıklı niteliklere sahipken, turşu gibi gıdalardaki yüksek tuz seviyesi ve nitratlar / nitritler sağlığınızı bozabilir.

 

SICAK İÇECEKLER

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, düzenli olarak çok sıcak içecekler tüketmenin yemek borunuza zarar verebileceğini ve boğaz kanserine yol açabileceğini göstermiştir.

 

KAHVE KREMASI

Zararlı içerik: Titanyum dioksit, trans yağlar ve şeker.

 

CİPS

Zararlı içerik: Monosodyum glutamat

 

HİNDİ

Zararlı içerik: Arsenik

KONSERVE ÇORBA

Zararlı içerik: Monosodyum glutamat

YAPAY ÇİKOLATAYLA KAPLANMIŞ GIDALAR

Zararlı içerik: Polisorbat 60

BEYAZ ŞEKER

MUFFİN

Zararlı içerik: Soya yağı, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve trans yağlar.

MARGARİN

Zararlı içerik: Potasyum sorbat, trans yağ, soya yağı, gıda boyası.

SOSİSLİ SANDVİÇ

Zararlı içerik: Yüksek tuz, Orange B (gıda boyası)

TATLANDIRICI

Zararlı içerik: Sukraloz

KURUTULMUŞ MEYVE

Zararlı içerik: Sülfit

DONDURULMUŞ BALIK VE DENİZ ÜRÜNLERİ

Zararlı içerik: Tert-bütilhidrokinon

TURŞU

Zararlı içerik: Yüksek tuz ve potasyum benzoat (koruyucu katkı madde)

TUZ

TAVUK NUGGET

Zararlı içerik: Digliserid, Red #40 (gıda boyası), karajenan

ŞEKERLİ KAHVALTILIK GEVREK

Zararlı içerik: İşlenmiş karbonhidrat ve şeker.

SALATA SOSU

Zararlı içerik: Sodyum karboksimetil selüloz

DONDURMA

Zararlı içerik: Soya yağı, titanyum dioksit, yapay renklendirici

ŞEKERLEMELER

Zararlı içerik: Yapay boya, fazla şeker, doymuş yağ.

AŞIRI YAĞDA KIZARTILMIŞ YİYECEKLER

Zararlı içerik: Hidrojenize yağ

SPORCU İÇECEĞİ

Zararlı içerik: Yapay boya, ağaç reçinesi

DONDURULMUŞ ARA SICAK

Zararlı içerik: Sodyum, trans yağlar

BULYON KÜPLERİ

Zararlı içerik: Monosodyum glutamat

İŞLENMİŞ ET

Zararlı içerik: Nitrat, aşırı tuz

PAKETLENMİŞ SMOOTHİE

Zararlı içerik: Fruktoz, ksantan sakızı

JÖLE

Zararlı içerik: Şeker, gıda boyası ve pektin

GRANOLA BAR

Zararlı içerik: Şeker, mısır şurubu, sorbitol (yapay tatlandırıcı), soya yağı ve BHT

 

Kaynak : Sabah

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :