Yukarı Çık
Bu 10 Gıdayı Özellikle Organik Tercih Edin!
2 Haziran 2016 Perşembe 15:15:25
3989 kez okundu.
Neden organik gıdaları tercih ediyoruz? Cevabı basit: Sağlıklı olmak için. Organik olmayan ürünlerin yetiştirilmesinde kimyasal ilaçlar kullanıldığından bu ürünler vücudumuza zarar verebilecek kimyasallar içerebilir. Sebze ve meyve yetiştirilirken yüksek verim alabilmek için kimyasal gübre ve tarım ilacı kullanılır. Ürünü zararlılardan korumak ve daha çok verim almak için bitkinin üzerine kimyasal koruyucular ve ilaçlar püskürtülür. Zararlı kimyasal içeren tarım ilacı ve gübreler vücudumuzdaki bazı organlara zarar verebilir.

Bazı gıdalar var ki, bunları mümkün olduğunca organik sertifikalı tercih etmemiz oldukça önemli. Çünkü ya bu gıdalar için çok fazla tarım ilacı kullanılması gerekiyor ya da bu gıdalar yapısı gereği ilaçları çok daha fazla absorbe ediyor.

Şeftali

Şeftalinin lezzetli kabuğunu yemek bizi çok mutlu edebilir. Ancak organik olmayan şeftali yişyorsanız dikkatli olmanız öneriliyor.  Çünkü şeftali üzerine püskürtülen tüm kimyasal ilaçları absorbe eder. Tek bir damla tarım ilacı bile çöpe gitmez, tüm ilacı şeftali alır. Organik olmayan bir şeftali  % 100 tüm kimyasal ilaçları ve atıkları içerir.

Elma

Elmanın çabuk ve çok büyümesi için yoğun olarak tarım ilacı kullanılır. Yurtdışında yapılan Non-Organic (organik olmama) oranlamasında elmanın oranı % 89 olarak belirtilmektedir. Bu nedenle elmanızı  çok dikkatli seçmeniz öneriliyor. Bir ısırık elmada 36 farklı kimyasal bulunabilir.

Dolmalık Biber

Dolmalık biber sürekli bakıma ihtiyaç duyan hassas bir üründür. Özellikle karıncaları uzaklaştırmak için bol miktarda tarım ilacı kullanılır. Yurtdışında yapılan Non-Organic (organik olmama) oranlamasında elmanın oranı % 86 olarak belirtilmektedir.

Kereviz

Akşam yemeği için sofranıza özel bir tad eklemek istediniz ve kerevize karar verdiniz. Kereviz yetiştirilirken üzerine püskürtülmüş tarım ilaçlarını % 94 tutarak sağlığınızı en çok tehdit eden gıdalardan biri olabilir.

Nektarin

Uzmanlar nektarin üzerinde % 97 kimyasal kalıntı buldu. Yurtdışında yapılan Non-Organic (organik olmama) oranlamasında elmanın oranı % 84 olarak belirtilmektedir.  Bu konuyu dikkate almanız öneriliyor.

Çilek

Çilek alırken organik olmayan çilek tercih etmemeniz özellikle tavsiye ediliyor. Çileğin tadına bayılsanız bile yurtdışında yapılan Non-Organic (organik olmama) oranlamasında çileğin oranının  % 82 olduğunu unutmayın.

Kiraz

Kiraz yetiştirilirken size güzel görünecek en iyi kirazı elde etmek için birçok kimyasal tarım ilacı püskürtülür. Yurtdışında yapılan Non-Organic (organik olmama) oranlamasında kirazın oranı % 75 olarak belirtilmektedir.

Armut

Yurtdışında yapılan Non-Organic (organik olmama) oranlamasında armudun oranı % 64 olarak belirtilmektedir. Üretildiği ülkeye ve bölgeye göre non-organic içerik oranı değişmektedir.

Ispanak

Çok hassas bir ürün olan ıspanağı korumak için bol miktarda güçlü kimyasal ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların ıspanak üzerinde zararlı kalıntılar olarak kalabilmektedir.

Marul – Göbek

Marul yapraklarında çiftçilerin bol miktarda kimyasal ilaç kullanmasını gerektiren böcekler olabilir. Bu kimyasal ilaçlar sağlığımıza zarar verebilecek kalıntılar olarak marul yapraklarında kalır.

 

ekolojikhaber.com

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :