Yukarı Çık
Dikkat! Dr. Mercola: Laminat parkeler kanser tuzağı!
8 Nisan 2016 Cuma 16:20:31
4153 kez okundu.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ölümlerin 4'ünden 1'inin toksik bir çevrede yaşamak ve çalışmaktan kaynaklandığını tahmin ediyor.

 

 

 

Hava kirliliği başta olmak üzere beslenme, kişisel bakım ve sık kullanılan ev gereçleri sizin ve ailenizin sağlığını risk altına alıyor olabilir.

 

Araştırmalar genelde organik yiyeceklerle beslenenlerin sistemlerinde daha az toksin barındırdıklarını gösteriyor. Ev gereçleri, inşaat malzemeleri ve mobilya seçimleri de önemli çünkü bunların çoğu alev iticiler ve formaldehit gibi toksik kimyasallar içerebiliyor.


Evinizde zehirli yer döşemesi var mı?
ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri'ne (CDC) bağlı Ulusal Çevre Sağlığı Merkezi'nin son raporuna göre, laminat yer döşemelerindeki formaldehit daha önce düşünülenden daha büyük sağlık risklerine neden oluyor.
Rapor, maruz kalan herkesin çeşitli yan etkiler yaşayabileceği gibi yaşam boyu kanser riskinin daha önce tahmin edilenden çok fazla olduğunu söylüyor. Bu sorunlar özellikle Çin'de üretilen laminat parkelerde görülmüş. Bu ürünleri satan Lumber Liquidators şirketi bir kamu kurumuna çevre sağlığını bozmak nedeniyle ceza ödemiş ve bu ürünlerin satışını durdurmuş.


CNN'in haberine göre "Evlerinde bu tip döşeme bulunanlar, her gün evi havalandırmak, diğer kaynaklardan, örneğin tütünden formaldehide maruziyeti azaltmak gibi bazı önlemler almalılar. Evinde laminat yer döşemesi olanlar göz rahatsızlığı ve/veya nefes darlığı yaşarlarsa mutlaka tıbbi yardım almalılar."
Dr. Joseph Mercola

 

Özet çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz  (www.kocaeligazetesi.com.tr)
Kaynak: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2016/04/06/chemical-exposure-healthcare-costs.aspx

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :