Yukarı Çık
Göbek Bağı Gereğinden Erken mi Kesiliyor ?
21 Şubat 2016 Pazar 12:58:33
2303 kez okundu.
Günümüzde uygulanmakta olan ve bebeğin doğumundan hemen sonra yapılan göbek bağı kesimi vücutta gerçekleşecek "ilk doğal kök hücre transferini" sekteye uğratabilir.Göbek bağının birkaç dakika bile olsa gecikmeli kesimi, anneden göbek bağı içindeki fiziksel hazine niteliğindeki göbek bağı kanının bebeğe geçişini sağlıyor. Böylelikle ilk doğal yollu "kök hücre transferi" sağlanmış oluyor.

Güney Florida Üniversitesi'nin yayınlarından " The Journal of Cellular and Molecular Medicine" (14:3) adlı dergide Merkez Direktörü ve baş yazarı Dr. Paul Sanberg; son zamanlarda yapılan araştırmalar neticesinde, bir süre bekleyerek kesilen göbek bağındaki kanın bebeğe geçmesiyle bebeklerdeki kan sayımının artmış olduğunun gözlenmesinin yanı sıra anemi rahatsızlığının da engellendiğinin tespit edildiğini belirtmiştir.

Doğum sırasında plasenta ve göbek kordonu kasılmalarla bebeğe kan aktarımı sağlıyor. Kanın dengelenmesinin ardından, göbek kordonundaki kan atışı yavaşlayarak anneden bebeğe kan geçişi duruyor. Günümüz batı tıbbının uygulamasında ise bu maalesef 30 saniye ile bir dakika arasındaki süre zarfında gerçekleşiyor. Böylelikle bu muhteşem sürecin tamamlanmasına izin verilmiyor.

İnsanlık tarihinde görülmüş ve bazı kültürlerde halen görülmekte olan çömelerek doğum yapma sırasındaki yer çekimi de kök hücre transferini hızlandırmaktadır. Dr. Dong-Hyuk PArk'ın araştırmasına göre göbek bağının kesilmesinin beklenmesi süresi ve kök hücre transferinin tamamlanması arasındaki bağlantının çok iyi anlaşılması gerekmektedir. Belirli aralıklarla kontrollü olarak (randomize) premature bebekler üzerinde yapılan denemelerde, göbek bağının kısa bir süre de olsa beklenerek kesilmesinin genellikle premature bebeklerde görülen beyin kanamasını, vücutta daha sonra oluşabilecek hastalık ve hasarı, anemi ve kan nakli ihtiyacını önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir.

Ayrıca gecikmeli gerçekleştirilen bu prosedürle yeni doğan bebek kan pıhtılaşması faktörlerinin tamamını kazanmaktadır.

 

The Journal of Cellular and Molecular Medicine (Güney Florida Üniversitesi)

Bu metni Türkçe'ye çevirerek bizimle paylaşan ve ziyaretçilerimizin istifadesine sunan Betül Birkent'e teşekkürler.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :